TEŽAK PUT DO VRHA by PEĐA PETROVIĆ
Pre ili kasnije svako od nas je bio upecan na takmičarski Bodybuilding. Počeli smo da razmišljamo o tome šta bi bilo kada bi se takmičili,da li sam dovoljno dobar za to,da li sam Masan,da li sam Zaliven i da li sam dovoljno Definisan? Kada dođemo do tog nivoa onda se neminovno dve reči provlače kroz ceo ovaj kontekst,a to su "Takmičarske pripreme". Tada kreće cela priča oko istih.. Šta,kako,kada,zašto?
Pa hajde da razbijemo neke nedoumice oko "Takmičarskih priprema". Svi mi koji se bavimo Bodybuildingom takmičarski započinjemo prepreme mnogo pre zakazanog datuma. Nekada je to čak i 16 nedelja ranije. Naime kada smo u vansezonskoj fazi ili kako ne keki popularno zovu "Masi", tada je i broj unetih kalorija nešto veći. Svako od nas je različit i svako drugačije reaguje,pa tako neki momci mogu sebi da priušte i mnogo obilnije obroke pa i "Junk Food", dok drugi nemaju tu sreću,pa moraju da se zadovolje sa malim,ali kratkim zadovoljstvima u vreme te faze.
Sve u svemu kao što rekoh,ovisno od stepena telesne masnoće kreće se u prave i teške takmičarske pripreme ili definiciju. Nekada može da bude veoma bolna,pa tako mnogi posustaju na pola puta jer ne mogu da izdrže rigorozne dijete sa minimalnim unosom Ugljenih Hidrata,dok recimo drugi mogu da preteraju sa smanjenjem Kalorija,pa svoje telo dovetu u stanje Katabolizma i onda sva muka koju je pojedican uložio tokom cele godine pada u vodu!
Sve ovo se dešava iz tog razloga što je takmičarska dijeta u Bodybuilding-u specifična materija koju i vrhunski profesionalaci izučavaju godinama. Zašto? Iz prostog razloga što je telo složen mehanizam i ne mora da znaci da će svaki put da isto reaguje na postavljanje zadatih ciljeva.
Lično sam do ovog zaključka došao prilikom razgovora sa Milošem Šarčevom. Godinama sam imao problem sa formom,dijete su bile sve rigoroznije i rigoroznije,ali forma nikad nije bila takva kakvu sam želeo i kako je to izgledalo prvi put kad moje telo poznavalo "Principe Definicije". Ključna stvar u celoj priči jeste da se u pripremama i tokom cele godine "Zapisuju Stvari" koje jedete,kako organizam reaguje na to danas,kako je reagovao na neku promenjenu varijatnu sutradan. Poenta je da stalno osluškujete svoje telo i da zapisujete promene na njemu. Takođe ono što je jako bitno,jeste da se zapisuje ono što se jede!
Mora da odreaguje na isti sistem prehrane od prethodnih priprema,pa će tako recimo nekome idealan unos Proteina biti od 350gr a unos Ugljenih Hidrata od 200gr dnevno kroz perioda od 6 nedelja da se dovede u vrhunsku formu. Nekome drugom će recimo da odgovara unos od 500gr Proteina i unos od 100gr Ugljenih Hidrata da se dovede u vrhunsku formu. Možda će vam ipak odgovarati sistem varijacije sa Ugljenim Hidratima od recimo 300-200-100- 0gr,pa opet kroz naredna 4 dana isto i tako stalno u krug i da pritom unos Proteina bude recimo 400gr.
Nekome će možda da odgovara da bude na 500-550gr Proteina i 50gr Ugljenih Hidrata cele nedelje da bi povećao unos Ugljenih Hidrata sedmog dana u nedelji na možda čak i 500gr. Svi ovi pojedinci mogu da postignu vrhunsku formu. Kao što vidite,princip i sistem ne mora uvek da bude isti za svakoga. Ali jedno je zajedničko,ma koji sistem da pojedinac radio od ovih gore navedenih,svako prolazi kroz teške i krvave treninge tokom zadnjih 6-8 nedelja i naravno nezaobilazni kardio trening.
Sada se približavamo delu gde mnogi padaju na poslednjem ispitu,a to je zadnje dve ili zadnja nedelja pred takmičenje gde se konačni mozaik slaže u celini i gde trud pojedinca dolazi do izražaja. Odma na početku hoću da naglasim da ću pomenuti samo jedan klasičan primer onog što bi svako trebao da radi u tom periodu. Dakle ovakvih sistema ima jako mnogo i opet zavise od osobe do osobe.
Ćelije u organizmu ne mogu da prenesu vodu sa jednog mesta na drugo, zapravo mogu ali su im potrebni minerali za to. Od prilike u Organizmu se dve trećine vode nalazi unutar ćelija i trećina van njih. Da bi organizam kontrolisao prenos vode on koristi minerale. Organizam proizvodi "Soli" koje se rastvaraju u vodi,a ćelije upravljaju pomeranje ovih soli. Da bi se dobio što bolji rezultat u periodu kada treba da izbacimo Natrijum iz tela,počinjemo sa punjenjem istog čak dve nedelje pred takmičenje.
Najjednostavniji način za to je da maksimalno solite sve što jedete. Ovaj sistem će da pomogne da držimo nivo Horm. Aldoseron na najvišem mogućem nivou (Aldosteron zadržava vodu u organizmu). Ovo se radi iz tog razloga jer se prekida unos Natrijuma dva dana pred takmičenje,a vrednosti Aldosterona tada neće biti uvećane kao što se recimo desi i kod pojedinaca koji prekinu sa unosem Natrijuma mnogo ranije.
Tako se izreguliše Horm. priroda. Organizam se brzo rešava vode na oni mestima gde nam je potrebno,a to je naravno ispod kože,a ne iz mišića. Za vreme svih ovih dana treba da se pije mnogo vode. Neki na početku ovog sistema piju čak i po 10l vode dnevno. Mnogi padnu na tom ispitu u strahu od vode da ne bi izgledali zaliveno i ukidaju vodu mnogo ranije,čak i po tri dana pred takmičenje. Ja kažem da tada samo treba razmišljati racionalno i pomisliti da li je sam Carbloading moguće odraditi bez dovoljno vode i natrijuma u organizmu?
Bez dovoljno Natrijuma,ne moguće je puniti vodu i Glikogen u mišiće što nam je glavni cilj.
Sedam dana pred takmičenje trebalo bi da se smanji unos Ugljenih Hidrata prema ovom sistemu. Prva dva dana se unos smanji za 50% od dotadašnjeg ukupnog unosa Ugljenih Hidrata. Sledeća ti dana bi trebalo da se eksperimentiše i da se unos Ugljenih Hidrata smanji na recimo 150-60gr. Ovo zavisi od kilaže koju takmičar ima. Treba da se jedu kompleksni Ugljeni Hidrati. Sistem da se poveća proteinski unos za onoliko koliko smanjuješ unos Ugljenih Hidrata jeste odličan,ali i tu postoji zamka.
Pojedinci rade sistem od dva treninga dnevno i to oba puta sve mišiće. Cilj ovog sistema je da se što više isprazne Glikogenske rezerve i iste pripreme za Carbloading. Ponavljanja u serijama bi trebalo da su od 10-15 i najviše dve serije po jednoj vežbi. Sa kardio treningom se prestaje u sredu,a do tada je poželjno odraditi "Hit Cardio Trening". Poziranje,snažno kontakovanje mišića takođe može da pomogne!
Dva dana pred takmičenje izbaciti SO! Obavezno paziti šta se jede,jer neke od namirnica mogu da sadrže skrivene soli i tu je onda priča gotova. Poslednji dan pred takmičenje treba iskoristiti za taj čuveni Carbloading. Treba početi sa punjenjem dosta rano iz razloga što je Ugljenohidratna tolerancija veoma niska prirodno,a pogotovo u kasnim večernjim satima. Tu postoje mnoge varijante,ali neke od univerzalnih su da se unosi ili 8gr ili 6gr Ugljenih Hidrata po 1kg telesne težine,ali to opet zavisi od toga kolika je sama težina takmičara.
Ugljeni Hidrati treba da budu kompleksni sa niskim Glikemičkim Indeksom. Tu spadaju krompir,pirinač i makarone. Nekada se pribegavalo punjenju sa voćem,ali to nije dobra ideja jer voće može da utiče na gasove i nadimanje stomaka. Banane nikako nisu dobra ideja jer sadrže Kalijum i veliko je pitanje kako će organizam da odreaguje na njega u tom periodu. Treba da se smanji unos Proteina, a masti da se izbace potpuno i što je najvažnije taj zadnji dan treba da se jede na svaka dva sata! Naravno po ovom gore opisanom sistemu.
Ukoliko takmičar nije stigao da se napuni u toku prethodnog dana,onda na sam dan postoji opcija sa punjenjem sa brzim Ugljenim Hidratima. Recimo beli hleb sa dzemom ili neki Ugljenohidratni napitak sa brzim šećerom (Dekstroza,riboza,maltodekstrin). Dan pred takmičenje treba smanjiti unos tečnosti na jedan litar i taj dan se naravno ne trenira! Na samom takmičenju se uradi jedan lagan "Pump" nekih 15-20min pre izlaska na binu.
Ovo kažem iz tog razloga što sam viđao mnoge momke da bukvalno odrade ceo trening pred izlazak na binu i počnu sa zagrevanjem i po sat vremena pre izlaska na binu. Katastrofalna greška! Noge se ne pumpaju jer postoji mogućnost da mnogo krvi ode u trenutku do butina i da nastane drhtanje,što će u mnogoe pokvariti pozing.
Ponavljam,ovo je samo jedna od mnogih šema koje se koriste. Nekome je recimo potrebno punjenje od tri dana,nekome od dva. Ja sam se tokom vremena našao u jednom od ovih principa,ali naravno tu postoji još mnogo stvari koje su ključni faktori prilikom Carbloading-a, kod nas koji se profesionalno bavimo ovim sportom,ali to ostavljam za neku drugu priliku.
Ponavljam,ovo je samo jedna od mnogih shema koje se koriste.Nekome je recimo potrebno punjenje od tri dana,nekome od dva.Ja sam se tokom vremena nasao u jednom od ovih principa.Ali naravno tu postoji jos mnogo stvari koje su kljucni faktori prilikom carbloadinga,kod nas kojin se profesionalno bavimo ovim sportom ,ali to ostavljam za neku drugu priliku.
Peđa Petrović
Ovo je lično iskustvo i ne prenosim ništa tuđe,već pričam otvoreno i iskreno kao.
Od uvek sam bio za ono da se TEORIJSKI deo mora dokazati u PRAKSI! Ne kažem da nema stručnjaka koji i nisu nikada bili takmičari...Ali neke stvari sigurno ne mogu da pričaju čak ni oni,a iskreno i ruku na srce,takvih ljudi je veoma malo. Mnogi kažu "Pa i Murinjo se nije bavio fudbalom,pa je vrhunski trener". Tačno,ali ima jedna sitnica:
Mi ovde ne pričamo o fudbalu,već o nečemu u čemu moraš da budeš 24/7 i o nečemu gde moraš svoja Ja** da staviš u procep da bi znao,a ne da pričaš i LAŽEŠ ljude na okolo kako koristiš ovo ili ono,a ustvari niti koristiš nešto,niti si ikada izbiljno pristupio konkretno ovom sportu,niti si ikada bilo šta dao za ovaj sport ili bilo šta slično tome. Nadam se da ovo neće niko pogrešno da shvati i da će svi da shvate šta sam hteo da kažem.
Comments